وقتی دیدم سکوت طولانی عمو مشتی قربانعلی نشانه رضا نیست کنجکاوی و فضولی ام گل کرد با کلماتی که با چاشنی طنز در آمیخته بودم گفتم؛عمو رجبعلی! بارِ کشتیِ غرق شده ات چقدر قیمت داشته که شما را اینگونه به دریای فکر فرو برده است؟آیا امید بیرون آوردن کشتی حامل اطلس ها یمنی و زیور الات زینتی و .از قعر دریا وجود دارد؟
عمو رجبعلی از خود فرو رفتگی به در آمد و لبخندی از سرِ رضا تحویلم داد و گفت:آدم می خواهد ناراحت نباشد ولی نمی گذارند!
گفتم آیا کسی حرفی زده و یا کاری بر خلاف میلتان انجام گرفته که اینطور پریشانحال به نظر می رسید؟
عمو رجبعلی گفت:به قول معروف هردم از این باغ بره ای می رسد/گوساله و بزغاله ای می رسد.منظور عمو رجبعلی (هردم از این باغ بری می رسد.بود ولی به رویش نیاوردم.
عمو رجبعلی شرح ماوقع را اینگونه توضیح داد؛دیروز به خانه پسر کوچکتر و تَه تغاری ام رفتم نوه ام در را برویمان  باز کرد و گفت؛سلام« ددی» من پشت سرم را نگاه کردم کسی جز همسرم نبود  فهمیدم منظورش من هستم با این حال، بچه را در آغوش کشیدم گفت: ددی جون،مهتاب هست ولی  رضا نیست!
من و همسرم مات و مبهوت ماندیم گفتم؛من که اسم عجیب و غریبِ  تو را یاد نگرفتم ولی .در همین حال عروسم مهتاب سر رسید پس از احوالپرسی گفتم این بچه پدرش را با اسم کوچه صدا می زند؟ یعنی  به پدرش بابا و به شما مادر نمی گوید؟
عروسم که چند سالی است بروز شده و روستا را از یاد برده با شگفتی گفت:در این دوره زمانه رسم است بچه ها پدرشان را به اسم کوچک صدا بزنند کمتر بچه ای را پیدا می شود امروزی باشد و پدر و مادرش را، بابا و مامان صدا کند. شاید از نظر روستائیان(دهاتی ها) صدا زدن پدر و مادر به اسم کوچک بد و قبیح باشد ولی نزد افراد متجدد و امروزی نشانه متمدن بودن است .
گفتم؛ ولی نقل از پیامبراکرم(ص) به این مضمون است که فرمود: چند چیز باعث فقر و تهیدستی می‌گردد که صداکردن والدین با نام کوچک آنها از این جمله است.
ادامه دارد

رجبعلی ,کوچک منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

معرفی کالا فروشگاهی مرداب RussianBlog.ir تخفیف ویژه فقط برای امروز ساها بسته بندی دانلود آهنگ جدید,دانلود موزیک,دانلود فیلم و سریال,برف مدیا